Druhý pilíř důchodového systému

Druhý pilíř důchodového systému je v současnosti nejžhavějším tématem ve společnosti. Politici si mezi sebou neustále přehazují, zda je druhý pilíř dobrá nebo špatná volba. Do toho média někdy přináší nepřesné a někdy až panické informace, co všechno se může stát s penězi v druhém pilíři. Není se tedy čemu divit, že běžný pracující, který by i měl zájem si individuálně spořit, je z druhého pilíře více než zděšený. Je tedy na čase podívat se na druhý pilíř v klidu a pravdivě.

Co přináší druhý pilíř důchodového systému?

Reforma důchodového systému byla jednotlivými vlády slibována již od konce devadesátých let. Žádná politická strana nechtěla dlouho dobu rozseknout tento gordický uzel v podobě změny důchodového systému. Současný systém výplaty důchodů je založen na průběžném financování. To znamená, že peníze, které se vyberou na důchodovém pojištění od pracujících, jsou přeposlány na důchody. Tento systém je výhodný a přebytkový pro rostoucí populaci, neboť dodržuje poměr, aby na jednoho důchodce připadali dva pracující. V České republice však populace stárne. Do roku 2050 se odhaduje, že jednoho důchodce bude už jenom 1,2 pracujícího. To je hrozně málo a povede to k velkému schodku na důchodovém účtu. Stát bude muset účet dotovat, na což nemá peníze. Takže jakýkoliv zásah do tohoto systému je vítaný.

Jak vypadá druhý pilíř důchodové reformy?

Základní nástin druhého pilíře důchodového systému říká, že účastník si vyvede část důchodového pojištění, 3%, které ze něho odvádí zaměstnavatel, na svůj individuální účet. K tomu musí ještě přidat 2% ze svých prostředků. Reálně mu tedy klesne příjem za cenu, že v důchodu nebude plně závislý na výplatě státních důchodů. K těm je zapotřebí připomenout, že existuje velký otazník, jaká bude reálná výše důchodů v roce 2050. Principem druhého pilíře důchodového reformy je vyvést si část svých odvodů na důchodové pojištění na svůj soukromý investiční účet.  Tím snížit účastníkovu závislost na státu. Je to vlastně poprvé, co stát sám přiznává, že nemusí mít dost peněz na zabezpečení státních důchodů, jak jsou známy dnes.

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

Chyba, curl

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.