Novinky ve stavebním spoření

Ve stavebním spoření se v posledních měsících objevila řada změn a dokonce i budoucnost stavebního spoření je spjatá s dalšími novelami zákonů o stavebním spoření. Nelze se tedy divit, že mnoho dřívějších účastníků stavebního spoření je zmateno a váhá nad uzavřením další smlouvy o stavebním spoření. Změny lze rozdělit do dvou skupin, do schválených a do připravovaných.

Platné změny ve stavebním spoření

První změnou, kterou stavební spoření prodělalo, bylo snížení státní podpory. Z původních 15 % z uspořené částky v daném roce klesla podpora na 10% z uspořené částky. Maximální výše státní podpory byla nastavena na 2000 Kč. Tato změna se týká všech smluv stavebního spoření. Druhou právní úpravou bylo ukončení výjimky osvobození na dani z výnosů. Úroky ze stavebního spoření jsou nově daněny 15% srážkou daní. Tato úprava platí pro všechny smlouvy a to i pro smlouvy stavebního spoření uzavřené před rok 2003.

Plánované změny ve stavebním spoření

Vzhledem k tomu, že stavební spoření ročně odčerpává ze státního rozpočtu miliardy korun, rozhodla se vláda ČR omezit používání stavebního spoření pro čistě stavební účely. Novela zákona zatím leží v parlamentu, takže není nic schválené a jedná se pouze o návrzích. Pakliže by bylo vše schváleno, tak jak je v současné době navrhováno, nastala by pro účastníky stavebního spoření povinnost dokladovat účelovost stavebního spoření. Tato povinnost by měla platit od roku 2014 a vztahovala by se pouze na státní podpory. Novela zákona by zároveň umožnila převádět si peníze ze stavebního spoření do doplňkového druhého pilíře důchodového spoření. Stavební spoření by se tak stalo zajímavým nástrojem na spoření na důchod, neboť i se státní podporou nabízí stavební spoření velmi dobré zhodnocení. Poslední změnou, o které se však ještě velmi debatuje, je možné využití stavebního spoření pro placení školného. Tuto úpravu by uvítali především rodiny s dětmi, neboť by přes stavební spoření spořili na studia dětí. Všechny zmiňované úpravy jsou však zatím ve schvalovacím procesu a vzhledem k tahanicím uvnitř vládní koalice nelze říci, za budou nové úpravy stavebního spoření schváleny.

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.