Jak vybrat druhý pilíř důchodového systému

Druhý pilíř důchodového pojištění je novinka v systému sociálního zabezpečení, která vejde v platnost od 1.1.2013. Pro každého pracujícího jedince vznikne závažná otázka, zda se do druhého pilíře zapojí. Předem je třeba zdůraznit, že rozhodnutí o vstupu do druhého pilíře důchodového systému nelze vzít zpátky. Jde o závažné rozhodnutí, které bude dotyčného provázet celý život. Je zapotřebí vše řádně promyslet a zvážit všechna pozitiva a negativa druhého pilíře.

Zúčastnit se druhého pilíře?

Úplně základní otázkou u druhého pilíře důchodového zabezpečení je, zda se vůbec druhého pilíře zúčastnit. Jaké to bude mít pro účastníka výhody a finanční zisk? Odpověď bohužel není tak jednoduchá. Základní myšlenkou druhého pilíře je, že dotyčný si může velkou část peněz, které odvádí na důchodové pojištění vyvést na svůj soukromý účet. Pro ty, kteří se tedy nechtějí spoléhat jenom na stát, je druhý pilíř zajímavým řešením, jak si přispořit na penzi. Pakliže chce být jedinec závislý jenom na státu, tak pro něho druhý pilíř není zajímavý.

Srovnání penzijních společností

Prvním parametrem pro budoucího účastníka druhého pilíře důchodového pojištění by měla být volba penzijní společnosti. Vypadá to, že většina současných penzijních fondů bude lákat své účastníky na druhý pilíř. Dokonce se objeví několik nových penzijních společností, které rozšíří konkurenci mezi penzijními společnostmi. Otázkou však zůstává, dle čeho penzijní společnosti vybírat. Selský rozum radí, aby si účastník druhého pilíře vybral takovou penzijní společnost, z jejíž službami, nebo službami její mateřské skupiny, má dobré zkušenosti a plně jí důvěřuje. Neuškodí podívat se na majetkovou strukturu penzijní společnosti a výsledky hospodaření celé investiční skupiny.

Výběr penzijní společnosti

Před samotnou realizací smlouvy stojí za to prověřit pracovníky penzijní společnosti na pobočce nějakými dotazy. Druhý pilíř je rozhodnutí na celý život, proto by ho s účastníkem měl dělat profík, který o druhém pilíři něco ví. Pakliže dotyčný působí nejistě a odpovědi hledá všude možně, je to známka neprofesionality a neodbornosti. Od takového pracovníka je zapotřebí okamžitě odejít. Slepé střevo si také nikdo nenechá vyoperovat od studenta druhého ročníku.

Shrnutí druhého pilíře důchodového systému

Při výběru druhého pilíře je určitě rozumné něco si o tomto systému zajištění penze přečíst. Bohužel jen stěží získá účastník takové informace jako má profesionál, jež se živí uzavíráním druhého pilíře důchodového systému. Je tedy dobré vědět o čem je řeč. Na druhou stranu však účastník musí věřit penzijní společnosti, že své lidi řádně vyškolila.

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.