Jak vybrat stavební spoření

Stavební spoření je jedním z typů spoření, které během posledních let upadají v nemilost veřejnosti. Politické tahanice o výši státních podpor na stavebních spoření a zdanění výnosů vedou k tomu, že mnoho dřívějších klientů stavebních spořitelen, dnes již nemá zájem o uzavření následné smlouvy na stavebním spořením. Přitom atraktivita stavebního spoření nikterak neupadá. Dá se říci, že s klesajícími úrokovými sazbami na spořících a termínovaných vkladech je stavební spoření ještě zajímavější.

Spoření nebo úvěr ze stavebního spoření?

Tou základní otázkou při zřizování stavebního spoření by mělo být, zda bude stavební spoření využito na úvěr nebo čistě na spoření. Většina stavebních spořitelen totiž rozlišuje investiční tarify pro střadatele a pro úvěráře. Je zbytečné okrádat se na úrocích jenom proto, že si střadatel špatně zvolil investiční tarif. Takže pokud uzavírat smlouvu pro spoření ve stavebním spoření, pak je zapotřebí volit spořící tarify.

Srovnání stavebního spoření

Každá stavební spořitelna má odlišné investiční tarify. Většina odborníků se shoduje, že srovnání stavebních spoření dopadne většinou stejně. Co střadateli stavební spořitelny někde dají, to si zase někde jinde vezmou. Je ale dobré při uzavírání nové smlouvy obejít pár stavebních spořitelen a zeptat se na aktuální akce pro uzavírání nových smluv. Tady se můžou totiž reálně ušetřit i tisíce. Většina stavebních spořitelen si za sjednání nové smlouvy o stavebním spoření nechá 1%  z cílové částky. Poplatek za uzavření smlouvy se tak u průměrné smlouvy může dostat na 2000 Kč nebo 3000 Kč. Tady se už určitě vyplatí vybírat stavební spoření.

Cílové částky u stavebních spoření

Podceňovat by se nemělo ani nastavení cílové částky u stavebního spoření. Jestliže bude střadatel využívat stavební spoření po dobu 6 let. Průměrně bude ukládat 20 tisíc Kč pro maximální státní podporu 2000 Kč. Tak po šesti letech bude na stavebním spoření skoro 150 tisíc. Cílová částka by se neměla přespořit a většina stavebních spořitelen si bere poplatky za zvýšení cílové částky. Minimální cílová částka by tedy měla být na úrovní 150 nebo 200 tisíc Kč.

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.