Správa sociálního zabezpečení

Správa sociálního zabezpečení je v České republice unikátní organizací. Zabezpečuje výběr sociálního pojištění a výplatu důchodů. Spravuje údaje více než 8,5 milionů obyvatel České republiky. Díky tomu tato je Správa sociálního zabezpečení největší státní institucí, jež měsíčně vyplatí přes 3,5 milionu důchodů a sta tisíce nemocenských dávek. Ve své podstatě jde o unikátní sociální pojišťovnu, která hospodaří ročně s více než 250 miliard Kč. Rozpočet Správy sociálního zabezpečení přesahuje rozpočty většiny českých ministerstev.

Organizační struktura Správy sociálního zabezpečení

Základní organizační struktura České správy sociálního zabezpečení je založená na rozdělení mezi územní samosprávné celky. Správa sociálního zabezpečení tak ve své podstatě kopíruje dřívější okresy. Pro výběr sociálního pojištění je to klíčové rozdělení, neboť firmám zjednodušuje styk se státními orgány. Každý útvar má svého ředitele, který je zodpovědný za správu sociálního zabezpečení v daném regionu a v případě nejasností řeší problémy okresů.

Působnost Správy sociálního zabezpečení

Správa sociálního zabezpečení má ve své působnosti hned několik činností. Těmi základními jsou rozhodování o přiznání dávek sociálního zabezpečení. Laicky řečeno rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení o výši důchodů a datu přiznání důchodu. Samozřejmostí je i vymáhání neprávem přiznaných dávek důchodového zabezpečení. Druhou důležitou činností Správy sociálního zabezpečení je výběr sociálního pojištění a určení výše pravidelných odvodů pro OSVČ. Doplňkovou prací České správy sociálního zabezpečení je řešení problémů spojených s prací v cizině.

Kontakt na Správu sociálního zabezpečení

Ústředí ČSSZ
Adresa: Křížová 25, 225 08 Praha 5
Telefonní ústředna: +420 257 061 111
Call centrum: +420 257 062 860
Fax: +420 257 063 360
IČ: 00006963
Adresa e-podatelny: posta@cssz.cz
ID datové schránky ústředí ČSSZ: 49kaiq3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


4 + tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.