Stavební spoření

Stavební spoření je dlouhodobé spoření, které je založené na měsíčních nebo ročních přívkladech. Po splnění všech zákonných podmínek má účastník stavebního spoření nárok na státní podpory a úvěr. Stavební spoření dle zákona o stavebních spořitelnách smí poskytovat pouze specializované banky. I díky tomu je v České republice pouze 5 stavebních spořitelen. Každý rok se uzavírají sta tisíce nových smluv na stavební spoření. Aktuální čísla hovoří o 4,5 milionů aktivních stavebních spořeních. Ve stavebním spoření je uloženo přes 430 miliard korun. Co do objemu vložených prostředků je stavební spoření největším subjektem na trhu.

Jak funguje stavební spoření?

Při zakládání stavebního spoření si účastník určí cílovou částku. To je suma vkladů účastníka, státních podpor, úroků a případného úvěru. Standardní smlouvy se nastavují pouze na vklady účastníka, státní podpory a úrok, neboť se platí za zřízení smlouvy 1% poplatek z cílové částky. Po zřízení smlouvy na stavebním spoření si účastník přispívá měsíčními platbami, nebo ročními, a získává státní podpory. Maximální státní podpora je 2000 Kč a jde o 10% z celkové naspořené roční částky. V okamžiku, kdy se suma prostředků na stavebním spoření blíží cílové částce, se účastník rozhodne, zda stavební spoření ukončí nebo si vezme úvěr na bydlení.

Úvěr na bydlení ze stavebního spoření

Úvěr na bydlení ze stavebního spoření je účelová půjčka, která však garantuje nízký úrok. Účelem půjčky může být koupě nemovitosti, rekonstrukce nebo obojí zároveň. Stavební spoření tak dává prostor, aby si účastník za stavební spoření nakoupil a opravil nemovitost, ve které chce žít. Úroková sazba na úvěru ze stavebního spoření je velmi lákavá, neboť, pakliže dodrží klient všechny podmínky stavebních spořitelen, získá sazbu pod úrovní klasických hypotéčních úvěrů.

Pojištění vkladů na stavebním spoření

Pro většinu střadatelů ve stavebním spoření je klíčovou otázkou, zda jsou vklady ve stavebním spoření pojištěné. Naštěstí se nemusí obávat, neboť dle zákona o pojištění vkladů je stavební spoření ve stejném postavení jako spořící účty. Vklady na stavebních spoření jsou pojištěny dle zákona. Účastník tak může v klidu spát, neboť jeho peníze jsou v bezpečí.

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.