Sociální pojištění

Základem dnešních důchodů v České republice je sociální pojištění. Je založeno na průběžném financování, kdy pracující odvádí část své výplaty důchodcům. Sociální zabezpečení je v České republice založeno na solidárnosti mladých a pracujících občanů s těmi starými, kteří již pracovat nemohou. Celý systém sociálního zabezpečení spravuje státní organizace jménem Správa sociálního zabezpečení.  Správa sociálního zabezpečení se stará o řádný výběr sociálního pojištění a následnou výplatu důchodů.

Sociální pojištění

Jak již bylo napsáno, tak současné důchody jsou financovány z odvodů na sociálním pojištění. Tyto odvody se liší u zaměstnanců a OSVČ.  Zatímco u zaměstnanců se odvody na sociální pojištění strhávají každý měsíc ze mzdy, tak OSVČ si odvody na sociální zabezpečení určují dle výsledku jejich podnikání za minulé účetní období nebo na minimální úrovni, kterou určuje Správa sociálního zabezpečení. Z tohoto titulu je podnikání v České republice velmi kritizováno, neboť OSVČ si velmi často stěžují na přehnaně vysoké odvody na sociální zabezpečení.

Zdravotní pojištění

Vedle sociálního pojištění je nutné také zmínit zdravotní pojištění. Ty jsou se sociálním pojištěním nerozlučně spjaty již od počátku devadesátých let. Odvody na zdravotní pojištění se určují stejně jako na sociální zabezpečení, jenom je zde rozdílná sazba. Ale i zde platí, že zaměstnanci strhává zaměstnavatel z jeho výplaty část peněz, které jsou posílány na účty českých pojišťoven.  OSVČ mají od české pojišťovny a správy sociálního zabezpečení určeno, kolik musí měsíčně odvádět.

Správa sociálního zabezpečení

Jediným orgánem, který má právo spravovat důchodový systém, je Správa sociálního zabezpečení. Tento orgán spadá pod Ministerstvo sociálních věcí a spravuje celý důchodový účet. Ve své podstatě jde o jakousi sociální pojišťovnu. Tato sociální pojišťovna má za úkol vybírat řádně sociální pojištění a následně ho distribuovat v podobě důchodů. Druhou činnosti sociální pojišťovny je dohlížení nad řádným placením záloh na sociální pojištění u OSVČ. Ty jsou totiž velmi často pod kritikou Ministerstva práce a sociálních věcí, neboť řádně nepřiznávají své příjmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


pět + 2 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.