Penzijní připojištění

Jedním z nejznámějších způsobů spoření na stáří je penzijní připojištění. Na finančním trhu je skoro 20 let a objem spravovaných prostředků v penzijním připojištění se počítá v miliardách korun. Dle Asociace penzijních fondů ČR se v penzijním připojištění v roce 2011 pohybovalo přes 257 miliard Kč. Přitom skoro každý druhý obyvatel České republiky má založenou smlouvu na penzijním připojištění. Jde tedy o masově rozšířený způsob, jak si spořit na penzi, který navíc velmi štědře podporuje stát.

Jak funguje penzijní připojištění?

Penzijní připojištění funguje na základě měsíčních úložek, na které se navazují státní příspěvky. Účastníkovi úložky může podpořit i zaměstnavatel, neboť si tím může snižovat svůj daňový základ. Penzijní připojištění je určeno pro kohokoliv, komu už bylo alespoň 18 let věku. Horní věková hranice u penzijního připojištění není stanovena, takže spořit si můžou i důchodci. Základními podmínkami pro ukončení penzijního připojištění je dosažení věkové hranice 60 let a doby spoření 60 měsíců. Takový střadatel má nárok na výplatu jednorázového vyrovnání nebo starobní penze z penzijního připojištění. Samotné penzijní připojištění smí v České republice poskytovat pouze penzijní fondy. Penzijní fondů je několik a v brzké době je čeká transformace na penzijní společnosti.

Výhody penzijního připojištění

Asi nejdůležitější výhodou penzijního připojištění jsou státní příspěvky. Státní příspěvky mohou dovést penzijní připojištění i k několika procentnímu ročnímu zhodnocení. Druhou obrovskou výhodou penzijního připojištění je možnost příspěvků od zaměstnavatele. Ten si o tyto příspěvky snižuje svůj daňový základ a navíc za příspěvky zaměstnanci na penzijní připojištění neodvádí sociální a zdravotní pojištění.

Penzijní připojištění srovnání

Pokud by se penzijní připojištění porovnávalo se stavebním spořením nebo spořícím účtem, došlo by se k názoru, že každý z jmenovaných je ve své podstatě nejlepší. Spořící účet totiž slouží především jako pohotovostní rezerva. Stavební spoření je vhodné pro střednědobé spoření na nákup auta nebo stavební úpravy. Penzijní připojištění je primárně určeno na zabezpečení stáří. Proto srovnání penzijního připojištění s ostatními produkty je velmi komplikované.

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.