Jak vybrat penzijní připojištění

Penzijní připojištění je jeden ze základních stavebních kamenů každého, kdo by si chtěl spořit na zajištěný důchod. Protože nabízí hned několik benefitů svým účastníkům, jsou jimi například státní příspěvky nebo odpočet daní, je velmi oblíbený mezi většinou střadatelů. Jeho základní parametry však budou velmi upraveny počínaje dnem 1.1.2013. V těchto dnes běží poslední dny, kdy lze penzijní připojištění zřídit za starých a klasických podmínek, jež jsou většinou všem moc dobře známy. Co je však velkou neznámou, jsou nové podmínky a nové smlouvy penzijního připojištění. Okolo penzijního připojištění 2013 je mnoho neznámých, které určitě nepomohou při kvalitním výběru penzijního připojištění.

Jakou penzijní společnost zvolit?

Asi nejjednodušší z hlediska rozhodování je výběr penzijní společnosti. Logicky se nabízí úvaha o výběru silné a stabilní společnosti, jež má za zády silnou mateřskou skupinu. Penzijní připojištění je spoření na stáří a někdo může spořit i 40 let. Je tudíž přirozené vybrat penzijní společnost, o které je účastník penzijního připojištění přesvědčen, že je stabilní a prosperující firmou. Druhým ukazatel při výběru penzijní společnosti je její skutečná nebo potenciální účast v druhém pilíři důchodového systému. Opět se nabízí pohled zdravého rozumu, který říká, že je absolutně nesmyslné, pakliže se dotyčný rozhodne pro druhý pilíř důchodového systému, aby si penzijní připojištění zakládal u jiné penzijní společnosti. Poradci penzijní společnosti by totiž měli nastavit vše s ohledem na celkový požadovaný efekt. Rada tedy zní, aby si každý vybíral penzijní společnost, které věří, a vše stavěl pod jednu střechu.

Investiční program je základ dobrého důchodu

Druhou, a stejně tak důležitou, záležitostí u penzijních připojištění 2013 je výběr investičního programu, jež zakládá na dobrý důchod. Pro každého je však zapotřebí volit individuálně. Platí, že konzervativní účastník by měl volit cestu menšího rizika a mladý dynamický investor by se neměl bát zvolit agresivnější strategii zhodnocení svým prostředků. Investiční strategie by se měla v průběhu let u penzijního připojištění upravovat tak, aby starobní důchod zastihl účastníka v konzervativním programu.

Penzijní připojištění a daně

Penzijní připojištěnídaně, je velmi zajímavé téma. Mnoho účastníků penzijního připojištění zapomíná na možnost daňové optimalizace, kterou jim dává penzijní připojištění. Ta zůstane zachována i u penzijních připojištěních 2013. Stát dává možnost ročně si snížit daňový základ až o 12.000,- Kč. To je při přepočtu na současnou daňovou sazbu 15% až 1.800,- Kč ročně. Z penzijního připojištění dělá tento benefit velmi zajímavý produkt pro všechny věkové kategorie, jež přesahují svojí mzdou hranici 15.000,- Kč měsíčně. Neboť zhruba od této hranice začínají reálně platit daň z příjmu fyzických osob.

Měsíční příspěvek na penzijní připojištění

Pro maximální státní příspěvek si lze nastavit 1.000,- Kč měsíční příspěvek účastníka s platností od 1.1.2013. Jde o maximální příspěvek. Minimální není určen. Avšak stát bude přispívat pouze těm, jež si měsíčně budou ukládat aspoň 300,- Kč. Rozhodnutí je na samotném střadateli. Platí však, že mladí nemusí tolik spořit, neboť jim nahrává dlouhá doba spoření. Zatímco starší účastníci by měli využít maximální možnosti penzijního připojištění.

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.