Odchod do důchodu

Každý pracující toužebně očekává okamžik odchodu do důchodu. V současné době je Správa sociálního zabezpečení nucena prodlužovat odchod do důchodu, neboť dle demografického vývoje by během několika dalších desetiletí došlo k zhroucení sociálního zabezpečení. Věk odchodu do důchodu se tak během posledního desetiletí prodloužil u mužů a žen o několik let a do budoucnosti se očekává, že se ještě natáhne.

Výpočet důchodu

Pro výpočet důchodu je klíčových několik faktorů. Tím základním je odpracované doba. Pakliže pracující nemá odpracovanou potřebnou dobu, je mu starobní důchod při výpočtu důchodu pokrácen. Svou roli při výpočtu důchodu hraje také průměrná mzda. Nedávnou totiž rozhodl Ústavní soud České republiky, že lidé, kteří celý život do sociálního zabezpečení odváděli více peněz, mají nárok na vyšší důchod. Tím se otevřel prostor pro rozevírání nůžek mezi lidmi, kteří budou dostávat základní důchod a bohatými důchodci.

Kalkulačka důchodu

Naštěstí není výpočet důchodu příliš složitý a Správa sociálního zabezpečení dává k dispozici na svým internetových stránkách poměrně jednoduchou kalkulačku důchodů, jež pomůže každému s budoucím výpočtem důchodu. Kalkulačka důchodu je ve standardním excel formátu, takže je velmi jednoduchá na ovládání. Dává pracujícímu jednoduchý přehled o hrubé výši jeho důchodu a okamžiku odchodu do důchodu.

Předčasný důchod

Předčasný důchod je zvláštní forma důchodu, kdy dotyčnému zbývá do přiznání starobního důchodu pár let nebo měsíců, avšak nemůže nebo nechce již dál pracovat. Jde většinou o těžko uplatnitelné osoby, které na trhu práce marně hledají zaměstnání a do odchodu do důchodu jim zbývá již několik měsíců. Při odchodu do předčasného důchodu však pracující přichází o část starobního důchodu. Důchod je mu pokrácen o pár set korun. Pro mnohé je to však akceptovatelná ztráta a tudíž volí předčasný důchod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


pět − = 4

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.