Pravda o penzijní reformě

Česká média nás neustále masírují, jakým způsobem probíhá penzijní reforma 2013. Pravdou však zůstává, že jen málokterý příspěvek řeší, proč musela penzijní reforma 2013 vzniknout a jaké má důsledky pro budoucí generace. Málokterý politik je ochoten připustit, že stav okolo důchodů je velmi špatný, takže jsme svědky různých prohlášení, jež mají za úkol pouze sběr politických bodů. Když se však pozorně podíváme na stav důchodů v současnosti a v budoucnosti, tak zjistíme, že je mnohem horší, než bychom si mysleli.

Jak fungují důchody v roce 2013?

Systém výplaty starobních důchodů je v roce 2013 založen na modelu průběžného financování. Zjednodušeně se dá říci, že peníze, které se odvedou na sociálním pojištění, jsou okamžitě vyplaceny na výplatu starobních důchodů. Důchody 2013 jsou tedy plně závislé na odvodech pracujících. Aktuální stav říká, že tento systém je v deficitu 50 miliard korun. Už dnes je tedy systém sociálního zabezpečení silně deficitní a vytváří tlak na státní rozpočet. Další info i tady.

Jak budou fungovat důchody v roce 2050?

Pakliže bychom si současný důchodový model přenesli do roku 2050, pak bychom z hrůzou zjistili, že na jednoho důchodce pracuje jenom 1,2 pracujícího. Aby se tedy udržela současná výše státních důchodů, je důchodový účet v deficitu neuvěřitelných 450 miliard korun ročně. Problém budoucích důchodů je totiž uložen ve dvou věcech.

Co tíží české důchody?

Česká populace se dožívá neustále vyššího věku. Za posledních dvacet let se délka života prodloužila o 10 let. Tento trend navíc bude pokračovat. Za druhé, vzhledem ke klesající porodnosti, dojde k přesunu milionu ekonomicky aktivních obyvatel mezi důchodce. Český důchodový systém čekají velké problémy.

Sdílejte článek s přáteli !!!
Označeno s: , , , , , , ,
Označeno v Novinky, Politika, Rady a tipy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


× 4 = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.