Zhodnocení ve 2. pilíři

Druhý pilíř důchodového systému nabídne 4 základní investiční varianty. Záměrně je použito slovo investiční, protože účastnické programy nebudou mít garantované zhodnocení. Půjde o klasické investice a každý si bude moci vybrat jaký směr si pro své peníze vybere. Účastník si bude muset vybrat mezi dvěma ukazateli. Tím prvním je riziko a tím druhým potenciální výnos. Samozřejmě platí, čím větší riziko, tím větší potenciální výnos.

Důchodový program státních dluhopisů

Jak samotný název napovídá půjde o nejvíce konzervativní cestu, kterou se mohou účastníkovi peníze vydat. Program státních dluhopisů bude nakupovat pouze státní dluhopisy České republiky a doplňkově ostatních zemí v rámci bezpečného ratingu dluhopisů AAA. Průměrné zhodnocení tohoto fondu se bude pohybovat na úrovni inflace. Nelze tedy očekávat astronomické výnosy a účastníkovi to příliš velkou rentu nepřinese. Na druhou stranu bude moci v klidu spát.

Konzervativní důchodový program

Tento program bude určen pro účastníky druhého pilíře, kteří nechtějí příliš riskovat, ale rádi by si sáhli na zhodnocení okolo 3,5 % ročně. Bude převážně nastaven tak, že velká část peněz bude zainvestována do bezpečných dluhopisů a menší procento objemu majetku bude uloženo do akcií nebo alternativních investic. V horizontu dvou nebo tří let se tento fond může projevit jako ztrátový, avšak v horizontu 5 a více let, jde o jistou sázku na menší výnos. Hodí se především pro starší střadatele, kterým se pomalu přibližuje okamžik výplaty penze.

Vyvážený důchodový fond

Tento typ fondu je již více rizikový. V žádném případě se nehodí pro starší nebo opatrné investory. Je naprosto normální, že vyvážený fond může během jednoho roku odepsat i 10% hodnoty. Na druhou stranu má potenciál dlouhodobě přinášet zhodnocení na úrovni 5% ročně. Takže svým účastníkům je schopen přinést zajímavý důchod. Pro vyvážený fond by se měli rozhodovat mladí, kteří nejsou tak citliví na výkyvy aktuálních hodnot. S postupem let se však doporučuje přestup na konzervativní program.

Dynamický důchodový program

Dynamický program je určen mladých investorům. Dynamický důchodový fond je nastaven tak, že za převážnou část peněz nakupuje akcie, komodity nebo nemovitosti a zbytek peněz ukládá do dluhopisů. Toto rozložení ho dělá velmi volatilním a proto je zapotřebí investovat do dynamického fondu alespoň na 10 let. Je velmi rizikový a proto by si ho měl zvolit spíše zkušenější investor. Na druhé straně nabízí zajímavý potenciál výnosu. Průměrný roční výnos se dlouhodobě může pohybovat okolo 8%. To samozřejmě už zakládá k zajímavé penzi.

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.