Jak využít státních příspěvků?

Poslední prosincový den roku 2012 je dnem, kdy by na penzijním připojištění a stavebním spoření měly přijít úložky, které optimalizují státní příspěvky na penzijní připojištění a stavební spoření. V případě, že by se tak nestalo, tak střadatelé přicházejí i o tisíce korun státních příspěvků z roku 2012. Sami si tak mohou výrazně snížit výnos na stavebním spoření či penzijním připojištění. 

Penzijní připojištění a daně

Jednou z výhod penzijního připojištění je možnost snížení daňového základu. Pokud má tedy účastník penzijního připojištění zvolený optimalizační program, pak pro něho platí, že do konce roku musí na penzijní připojištění převést až 12000 Kč nad rámec měsíčních příspěvků, aby si mohl snížit základ daně. U penzijního připojištění se tedy jedná o trochu netradiční státní příspěvek, avšak díky daňové optimalizaci si lze přes penzijní připojištění snížit daň z příjmů až o 1800 Kč.

Stavební spoření a státní příspěvek

U stavebního spoření platí, že poslední den v roce nabízí poslední možnost, jak rychle vložit peníze na účet stavební spořitelny, tak aby byl řádně připsán státní příspěvek. Na rozdíl od penzijního připojištění nevyžaduje totiž stavební spoření měsíční pravidelné úložky, ale peníze lze vložit jednorázově na účet na konci kalendářního roku. Na stavební spoření lze vložit až 20000 Kč pro připsání maximálního státního příspěvku 2000 Kč.

Státní příspěvky 2013

Státní příspěvky 2013 zůstanou u stavebního spoření neměnné. Změní se však u penzijního připojištění. Od ledna 2013 musí účastníci penzijního připojištění změnit výši měsíčních příspěvků, aby si zachovali stávající úroveň státních příspěvků. Státní příspěvky 2013 mají za úkol více motivovat ke spoření.

Sdílejte článek s přáteli !!!
Označeno s: , , , , , ,
Označeno v Rady a tipy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


+ 8 = šestnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.