Současná ekonomická situace V České republice a ve světě krásně ilustruje, jak jsou dnešní střadatelé špatně připraveni na odchod do důchodu. Zatímco dřívější ročníky se mohly stoprocentně spoléhat na státní péči a státní důchody, tak současní třicátníci a čtyřicátníci by si měli uvědomit, že stát se o ně již nebude moci postarat. Proč tomu tak je? Odpověď je naprosto jednoduchá. Stát nemá peníze, aby dokázal uživit rostoucí počet důchodců. Každý by si tedy měl začít spořit.
Odkládejte si na pravidelné spoření
Základním stavebním kamenem spoření na důchod by mělo být nějaké pravidelné spoření. Prostřednictvím měsíčních úložek by si střadatel měl vytvořit rezervu, která ho bude chránit pro případ nečekaných událostí. Z této rezervy si lze vytvořit díky pravidelnému spoření dostatečná aktiva, která budou schopna zajistit důstojné stáří.
Výhody pravidelného spoření
Důchod dožene jednou každého, takže se vyplatí na něj připravit. Pravidelné spoření, ať už do penzijních připojištění, stavebních spoření nebo třeba podílových fondů, dokáže vytvořit dostatečný objem aktiv. Důležité je však vydržet v pravidelném spoření alespoň dvacet let a posílat nejméně 1000 Kč měsíčně. Jen díky mravenčí vytrvalosti lze dosáhnout solidního důchodu.
Čím začít spoření?
Spoření na důchod by si každý měl založit co nejdříve. Čekat na lepší časy se nevyplácí. Prvními kroky bývá většinou penzijní nebo stavební spoření. To jsou spoření, která podporuje stát, a jsou konzervativně laděny. Dále se doporučuje vyzkoušet nějaké akcie, komodity nebo reality. Zkrátka portfolio, ze kterého bude vycházet důchod, by mělo být pestré a diverzifikované.
Napsat komentář