Politici se přou o důchodové reformě

Penzijní reforma 2013 ještě nezačala a politické špičky se již přou o její úspěšnosti. Zatímco vládní koalice minulý týden přislíbila daleko větší podporu druhému pilíři a celému systému sociálního zabezpečení, pak opoziční ČSSD se rozhodla upozornit penzijní společnosti, že v případě, že v roce 2014 vyhraje volby, pak se bude snažit zrušit penzijní reformu 2013. To by znamenalo existenční ohrožení druhého pilíře.

Vládní koalice slibuje větší informační kampaň

Samotná vládní koalice se nechala slyšet, že prioritou pro následující měsíce bude uvedení rozsáhlé informační kampaně, která by měla více osvětlovat, proč je penzijní reforma 2013 nutná, jaké bude mít důsledky a co účastníci získají. To vše by dle koaličních politiků mělo zajistit dostatečnou podporu, aby druhý pilíř důchodového systému byl úspěšný. Dle odborníků z Ministerstva práce a sociálních věcí by se do důchodové reformy mělo během prvních dvou let zapojit na několik set tisíc účastníků.

Opozice chce druhý pilíř zrušit

Samotná ČSSD považuje druhý pilíř za jasný tunel na státní finance, který je navíc silně diskriminující pro občany s nižším příjmem. Rozhodla se tedy obeslat všechny penzijní společnosti, které se rozhodly zapojit do reformy sociálního zabezpečení, a upozornit je, že druhý pilíř v roce 2014 zruší. Tímto gestem chce ČSSD předejít pozdějším sporům s penzijními společnostmi, neboť se chce odkazovat na současné upozornění.

Odborníci váhají

Zatímco politici se ostře vyhraňují k penzijní reformě 2013, tak odborníci jsou přesvědčeni, že k úplnému zrušení druhého pilíře nedojde. To by se dle jejich odhadů mohlo stát pouze v případě, kdyby byl druhý pilíř úplným propadákem. Dle nich dojde pouze k jistým úpravám sociálního zabezpečení, ale takovýto obrovský zásah by ČSSD příliš uškodil.  Proto je velmi pravděpodobné, že druhý pilíř sociálního pojištění zůstane i po roce 2014.

 

Sdílejte článek s přáteli !!!
Označeno s: , , , , , , ,
Označeno v Novinky, Politika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


+ pět = 10

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nejčtenější články

  • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.