Valorizace důchodů

Jedním z nejvíce sledovaných ukazatelů je v sociální zabezpečení valorizace důchodů. Laicky řečeno se jedná o roční navyšování důchodů. Valorizaci důchodů schvaluje Vláda a vyhlašuje Česká správa sociálního zabezpečení. Jde o klíčový ukazatel, který každý rok zajímá 3,5 milionu důchodců. Míra valorizace důchodů přímo ovlivňuje výši jejich příjmů. Proto jde také o politicky velmi ožehavé téma, které se stává každým rokem rozbuškou mezi politiky.

Valorizace důchodů 2013

Bohužel pro důchodce je nutné uvést, že valorizace důchodů 2013 bude velmi nízká. Vláda se zavázala plnit konvergenční kritéria Evropské unie, takže musí šetřit, kde se dá. Česká správa sociálního zabezpečení, tak pro své důchodce nebude mít příliš pozitivní zprávy. Důchody 2013 se budou navyšovat s největší pravděpodobností pouze o pár desítek korun. Reálně tak dojde k poklesů důchodů 2013, neboť je zapotřebí zohlednit inflaci.

Politici se přou o valorizaci důchodů

Mezi politiky přitom valorizace důchodů působí jako rozbuška. Zatímco současná vláda se snaží obhájit svůj přístup k nuceným úsporám, tak opoziční ČSSD je pro výrazné zvýšení důchodů 2013, aby se posílila kupní síla důchodců. Vláda však proti tomu argumentuje tím, že by došlo k zvýšení schodku veřejného rozpočtu a velmi by se tím prodražil státní dluh.

ČSSD chce vyšší valorizaci

ČSSD se již několikrát nechala slyšet, že pokud se dostane v roce 2014 k moci, pak výrazně zvýší valorizaci důchodů. Otázkou však samozřejmě zůstává, zda je tento slib vůbec proveditelný. I vláda v roce 2014, ať bude pravicová nebo levicová, bude muset řešit rostoucí státní dluh a deficit veřejného rozpočtu.

Sdílejte článek s přáteli !!!
Označeno s: , , , , , , , ,
Označeno v Politika, Srovnání
1 komentáře “Valorizace důchodů
 1. Pavel napsal:

  Je to obrovská ostuda co se děje kolem starobních důchodů.
  Přirovnání s fotbalovým zápasem : místo 2 * 45 min rozhodne rozhodčí
  2 * 90min. a snížením žoldu za zápas na 50%.
  Tak takle si to představoje vláda s budoucíma důchodcema, kteří nevědí jak se bude počítat důchod za rok a nebo za dva.
  V každém případě by si měli uvědomit jak velkou voličskou zakladnu
  tvoří dnešní i budoucí důchdci !!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


1 × = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nejčtenější články

 • No results available

Penzijní reforma 2013

Připravte se na penzijní reformu a spořte si na důchod efektivně. Penzijní připojištění je jednou z možností. Nezapomínejte ani na sociální zabezpečení, důchodové pojištění, stavební spoření či klasické spořící účty. Spořit na důchod je důležité a diverzifikovat své finance také. Nespoléhejte pouze na státní důchod. Spořte si individuálně tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Určitě by vás němel minout ani web, který se zabývá výlučně tématikou, jak si dobře spořit na důchod a jak se stát chytrým penzistou.

Zajímavé weby

O penzijní reformě se samozřejmě také dozvíte na stránkách Ministerstva financí ČR.